Sports Fan

בגדול אני לא צופה בספורט. כן, אני צופה באתלטיקה, שחיה וכמעט כל דבר אחר באולימפיאדה וגם כשיש את המונדיאל זה כייף לראות עם כולם ולהתלהב. זה מכסה שבועיים שלושה פעם בארבע שנים. אבל חוץ מזה אני לא צופה בספורט בכלל (חוץ מסרטוני טיפוס כמובן), ולכן קחו בערבון מוגבל את המחקר הבא.

אז לפני כמה שבועות הלכנו לארוחת ערב אצל אמא של עדי ובן זוגה רואה הרבה ספורט, ובדיוק צפה במשחק טניס של מישהו עם בעיות OCD קשות נגד מישהו שנפצע לקראת הסוף. דווקא די נהנתי מהצפייה וזה גרם לי לחשוב – למה בעצם? כלומר, אני לא מצליח לראות כדורגל כי זה משעמם, ניסיתי לראות בייסבול ופוטבול וזה בלתי נסבל. אז למה טניס כן?

אז השוותי כמה מדדים לענפי ספורט נפוצים:

  1. זמן משחק אפקטיבי (כלומר, מתוך שעה של צפיה, כמה זמן בעצם יש משחק מול העיניים?)
  2. כמה אירועים מעניינים בממוצע בדקה (מעניין זה כמובן תלוי מי אתה, אבל תזרמו איתי רגע)
  3. כמה קל או קשה לעקוב אחרי מה שקורה

הנה סיכום המחקר בצורה וויזואלית, ציר X הוא כמה קל לעקוב, ציר Y אירועים לדקה וזמן משחק אפקטיבי מופיע באחוזים בלבן

והנה סיכום המחקר בטבלה עם מלא פרטים חשובים ולינקים למקורות המחקר. המנצחים מבחינתי הם טניס וכדורסל עם עד 30% זמן משחק אפקטיבי, בין 5-10 אירועים מעניינים בדקה וציון 8-9 ביכולת לעקוב אחרי מה שקורה.

ענף הספורטזמן משחק אפקטיביאירועים לדקהקל לעקוב? 1-10
טניס10-30% תלוי על איזה משטח.במשחק הכדור מקבל חבטה מרקטה כל בערך 2 שניות. אז בערך 30 אירועים לדקת משחק אפקטיבית, 10 אירועים לדקה בסה"כ.החבטה עצמה מהירה אבל יש 2-3 שניות לעקוב אחרי הכדור וזה לא קשה.
יש רק שני שחקנים והם לא זזים הרבה, המגרש קטן והצילום לכן מצויין וקל להבין מה קורה. אני נותן ציון 9
כדורסל48/150=32% בערך. משחק רשמי הוא 48 דקות + 6 פסקי זמן של 100 שניות ומחצית של 15 דקות אבל משחק ממוצע אורך כשעתיים וחצי.במשחק ממוצע יש 250 מסירות (קצת מעניין) וכ100 זריקות לסל (יותר מעניין) לכל קבוצה. סה"כ 700 אירועים על 48 דקות משחק כלומר כ15 אירועים לדקת משחק אפקטיבית, 5 אירועים לדקה בסה"כ.קל יחסית לעקוב אחרי הכדור במסירות ובזריקות. הכדור גדול והמגרש קטן כך שהצילומים טובים. יש לפעמים קצת בלגאן כי 10 אנשים רצים ממקום למקום. אני נותן ציון 8.
כדורגל50% זמן משחק אפקטיביבמשחק ממוצא בין 300 ל700 מסירות אבל רובן קצרות. יש גם בעיטות לשער, פאולים, קרנות אבל זה די נדיר ביחס למסירות. בואו נאמר 300 אירועים למשחק של 90 דקות אז 3.3 אירועים לדקת משחק אפקטיבית, 1.7 אירועים לדקה בסה"כ.מלא אנשים רצים, מגרש ענק, הכדור מסתתר מאחורי סבך של אברי גוף ושידור חוזר של האירוע הוא נפוץ ע"מ להבין מה קרה. אני נותן ציון 7
בייסבול6%. כן, זה קשה להאמין אבל יש בין 11 ל-18 דקות של משחק אפקטיבי בתוך אירוע מתגלגל של שלוש שעות.במשחק ממוצע יש 145 הגשות (pitches) ועם ממוצע חבטות של 0.24 נקבל 35 חבטות מוצלחות. בואו נניח שגם התפיסה של הכדור מעניינת אז יש 145+35+35=215 אירועים של 18 דקות משחק. סה"כ 12 אירועים לדקת משחק אפקטיבית, 0.72 אירועים לדקה בסה"כ.כדור קטן בלי ניגודיות (אי אפשר היה לצבוע אותו באדום?) על מגרש ענק. מעט תזוזה אז קל לעקוב אחרי האנשים אבל קשה לעקוב אחרי הכדור. צילומי תקריב לא משהו. אני נותן ציון 6.
פוטבול אמריקאי5.5%. אני יודע, זה טירוף. מתוך משחק ממוצע של 3 שעות ורבע יש 11 דקות (!!) של משחק ויש 17 דקות של שידורים חוזרים והסברים על מה בעצם קרה ב-11 דקות האלו.כל קטע משחק מהרגע שמתחילים ועד שמסיימים אורך 4-12 שניות. אין שם הרבה אירועים – הquaterback זורק את הכדור, אולי מישהו תופס, מישהו מפיל אותו. נאמר 3-4 אירועים בכל משחקון כזה כלומר אירוע מעיין כל 2 שניות או 30 אירועים לדקת משחק אפקטיבית, 1.65 אירועים לדקה בסה"כ.טירוף לפרקים. רוב הזמן השדרני מדברים והשחקנים נחים. ואז, מלא אנשים רצים ממקום למקום, הכדור רוב הזמן לא חשוף, קודקס עבה של חוקים מעורפלים ומגרש גדול. יש יותר שידורים חוזרים מזמן משחק.  ציון 3.
סייףלא ברור איך למדוד את זהתחרות בנויה מקרבות שאורכים עד 12-15 דקות ונגמרים כשמישהו צובר 15 נגיעות ביריב.בלתי אפשרי. זוג אנשים בתחפושות מקפצים אחד מול השני ומנופפים להבים דקים וכמעט בלתי נראים במהירות הבזק. אי אפשר להבין מי הכה במי או מה קרה בכלל. לראיה – הקשתי ביוטיוב "קרב הסיף הטוב בכל הזמנים". לא הצלחתי לשרוד יותר מ3 דקות. ציון 1
שחתלוי אם אתה שחקן שח או לא. אם אתה שחקן אז גם הזמן בין מהלכים הוא מעניין כי אתה מנסה לפתור את הצעד הבא.קרב בתחרויות רשמיות אורך בממוצע שעתיים ויש בו 40 מהלכים מכל צד. בד"כ המהלכים ההתחלתיים הם סטנדרטיים אז נאמר 60-70 מהלכים מעניינים כלומר אירוע מעניין כל 2 דקות,אין בעיה לעקוב אחרי המהלכים, אבל יחסית קשה להבין למה עשו אותם. ציון 4

מסקנה שלי מכל הדבר הזה? מה שכבר חשבתי מראש – הרבה יותר כייף לשחק מלראות מישהו אחר עושה את זה, וכמעט לא משנה באיזה ענף מדובר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s